7 dobrých tipov ako neplytvať potravinami ani vašimi peniazmi

7 dobrých tipov ako neplytvať potravinami ani vašimi peniazmi>

Viete ako dlho trvá, kým dozrie jeden pomaranč? Od kvitnutia po jeho dozretie ubehne 6-14 mesiacov. Ako dlho vám trvá, kým ho vyhodíte, lebo je už suchý? Sekundu? A nie je to škoda? Naučíme Vás, ako byť voči planéte, jej zdrojom a aj voči vašim financiám viac fér.

Aktuálne vyhadzujeme najviac potravín v celej histórii ľudstva- až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín hodíme nemilosrdne do koša. Na Slovensku je to ročne 900 tisíc ton. 

stop plytvaniu s potravinamiO 900 tisíc ton môžeme mať menšie skládky a ušetrené peniaze, čas a zdroje, potrebné na ich výrobu.  Trojčlenná rodina, ktorá potravinami neplytvá,  dokáže usporiť až 500€ ročne. Štatistiky jasne hovoria o tom, že mnoho ľudí si plytvanie jedlom vôbec neuvedomuje, pritom už len  samotné „precitnutie“ dokáže značne znížiť mieru plytvania. Trúfli by ste si vážiť množstvo vyhodeného odpadu a na konci mesiaca to zrátať? A trúfli by ste si previesť to na peniaze?

Čo všetko ste už za to mohli mať! Masáž každý mesiac, relaxačný pobyt alebo nový bicykel. Alebo maličkosti, každý mesiac iné-napríklad aj túto skvelú pomoc pri problémoch s trávením, ktoré by nemali chýbať v každej domácej lekárničke- prírodné kvapky na trávenie z liečivých byliniek.

Človek má to šťastie, že môže svoje zvyky zmeniť vôľou, stačí len chcieť- tak to poďme využiť a byť o trošku lepší. Každý malý krok pomôže k veľkému cieľu.

Začneme od konca.

1. VŽDY JE ČAS NAPRAVIŤ CHYBY

"Jedlo je už pokazené, nijak ho neviem využiť."

Kompostujte alebo ho dajte do hnedej nádoby určenej na bioodpad. Už ho síce nijak nezachránite, ale aspoň bude ešte rozumne spracované a neskončí na skládke. A vy máte zelený bod k dobru.

Máte susedov, ktorý chovajú zvieratká? Výborne, dohodnite sa s nimi o aký potravinový odpad majú záujem. Všetko lepšie ako zahodiť ho do koša a poslať na skládku.

hrianky zo zvyškov2. OBJAVUJTE NOVÉ KULINÁRSKE OBZORY

"Potraviny stratili svoju vizuálnu kvalitu (farbu, vzhľad), ale nie sú pokazené. Viem ich ešte použiť"

No jasné, a ešte ako! Chlebík vo vajíčku, hrianka, nátierka, krutóny do krémovej polievky... obohaťte svoju kuchyňu o nové recepty, pri ktorých využijete všetko-takpovediac do poslednej omrvinky.

Hľadáte dobré inšpirácie? Nech sa páči, tu ich nájdete viac než dosť :)

https://doposlednejomrvinky.sk/

darujte jedlo- redkvicky na dlani3. BUĎTE OBĽÚBENÝ-O POTRAVINY SA PODEĽTE

"Máme plnú chladničku, zase to nestihneme spotrebovať."

Podeľte sa 😊 Nie je to trápne, je to super. Ponúknite susede dnes niečo, čoho máte naviac, nabudúce urobí ona to isté vám. Nielenže rozumne využijete potraviny, ale zároveň aj prehĺbite vzťahy v okolí. A to je investícia na nezaplatenie.

4. NAKUPUJTE PREFÍKANE

nákupný zoznam"Chcela som len kúpiť pečivo, a zase mám  nákup za 40 €."

Čo sa stalo? Podľahli ste premysleným ťahom marketérov v supermarkete. Kúpili ste to, čo chceli oni, nie to , čo ste chceli vy. Buďte šikovní a prejdite im cez rozum tentokrát vy.

Plánujte. Plánujte čo kúpite, robte si zoznam, premyslite si v hlave čo budete najbližšie dni variť a nakupujte podľa toho. Vyhnete sa zbytočnému hromadeniu vecí v košíku a nakúpite oveľa rýchlejšie. A- ušetríte 😊.

A rozhodne, nenakupujte vtedy, keď ste hladní. Váš nákup vtedy vyberá váš žalúdok, nie rozum, a kúpite oveľa viac vecí, ktoré nepotrebujte a v konečnom dôsledku ani nespotrebujete.  

5. PORIADOK MUSÍ BYŤ

Majte o svojich potravinách prehľad. Novo nakúpené  veci ukladajte dozadu, staré presuňte dopredu. Nielenže sa vyhnete prešvihnutiu dátumu spotreby, ale budete mať prehľad o svojich zásobách a tiež aj o tom, či náhodou vaše drahocenné zásoby nenapadli potravinové mole. 

dzem6. KONZERVUJTE, SUŠTE, MRAZTE-SYSLITE

Chápeme, nechcete stráviť celé leto pri šporáku a v horúčavách variť džem, keď ho môžete kúpiť v obchode počas celého roku. Ale predsa len, ak máte ovocie alebo zeleninu v množstve, ktoré v daný čas nedokážete spotrebovať (prečítajte si ešte raz bod 3, či náhodou toto nie je fajn  a komfortné riešenie :) )- uložte si ho na horšie časy. Sušička ovocia a zeleniny, domáci džem, špeciálne zaváraniny, letné mrazené ovocie na Vianoce- to sú všetko veľmi praktické spôsoby, ako uskladniť potraviny na dlhšie. A keď budete na rýchlo potrebovať  darček- perfektný hand made darček nájdete vo svojej špajzi. Stačí len vhodne zabaliť.

7. ZELENÝ BONUS PRE FAJNŠMEKROV-BUĎTE EŠTE O NIEČO LEPŠÍ NEŽ OSTATNÍ

Nakupujte len nebalené potraviny. Nemusíte všetky, stačí nenakupovať balené pečivo, šunku, mäso či ovocie a zeleninu. Podporte domáceho mäsiara, ktorý balí produkty do papiera. Podporte domácich pestovateľov, ktorý predávajú ovocie a zeleninu v prírodnom obale- v šupke 😊 Podporte lokálnych majstrov pekárov, ktorí pečú poctivo a bez konzervantov.

A nezabudnite, každý jeden malý krok nás vedie k veľkým cieľom. A to sa oplatí.

S prianím krásnych dní, 

Váš team lekárov BENEDICTUS