Čo sú esenciálne oleje a ako ich používať?

Čo sú esenciálne oleje a ako ich používať?>

Esenciálne oleje sa stávajú v poslednom čase veľmi obľúbenými doplnkami výživy, pretože preukázateľne pomáhajú pri zdravotných problémoch. Majú pozitívny vplyv na vaše zdravie a pohodu, pokiaľ ich viete používať správnym spôsobom. 

Rozhodli ste sa esenciálne oleje vyskúšať? Prečítajte si, ako používať esenciálne oleje, aké sú ich zdravotné výhody a ako esenciálne oleje pomáhajú. Dozviete sa aj načo si dávať pri ich používaní pozor a ako si vyrobiť vlastný vanilkový "esenciálny olej".

 

Čo sú esenciálne oleje?

 

voňavé bylinkyEsenciálne oleje sú čisté, prírodné esencie extrahované z rastlín. Ide o vysoko koncentrované aromatické zlúčeniny. Zachytávajú vôňu a chuť rastliny alebo jej "esenciu". Tieto malé zázraky majú množstvo využití, od boja proti baktériám až po zlepšovanie spánku a zmierňovanie stresu.

 

2 zaujímavé fakty o esenciálnych olejoch

 

Esenciálne oleje majú svoj význam pre ochranu rastlín, z ktorých pochádzajú. Prirodzene sa vyskytujúce esenciálne oleje v rastlinách im pomáhajú pri regulácií vlhkosti, kontrole infekcií, v boji s baktériami a vírusmi, v hojení rán a v neposlednom rade pri priťahovaní alebo odpudzovaní hmyzu, vtákov a zvierat.

 

Esenciálne oleje nemajú olejovú konzistenciu, sú prchavé. Obsahujú chemické látky rozpustné v oleji v rastline (v jednom esenciálnom oleji môžeme nájsť 100 až 200 chemických látok). Táto zložitá chémia dáva esenciálnym olejom terapeutické účinky.

 

Esenciálne oleje a ich použitie

Esenciálne oleje ľudia používajú už tisíce rokov ako alternatívnu formu medicíny, ktorú poznáme pod názvom aromaterapia. Už v dávnej minulosti si ľudia uvedomovali, akú moc majú liečivé rastliny. Je to vďaka ich antioxidačným, antibakteriálnym a protizápalovým účinkom.

 

Okrem liečivých účinkov majú však tieto oleje aj mnohé iné využitia. Môžeme ich používať ako prírodné čistiace prostriedky v domácnosti alebo ako prírodné repelenty. Špecifické esenciálne oleje môžu zmierňovať akné, pomáhať pri chudnutí a taktiež pomáhať rastu vlasov.

 

Správna metóda je dôležitá

Ak esenciálne oleje používame správne, stávajú sa bezpečnou a účinnou formou prírodnej medicíny. Každý esenciálny olej je jedinečný a preto sa ich použitie líši od oleja k oleju. Je dobré si naštudovať, či je konkrétny olej vhodný na inhaláciu, lokálnu aplikáciu, difúziu alebo na vnútorné užívanie. Ak si vyberiete správnu metódu, vyhnete sa potencionálnym nešťastiam. Ak si nie ste istý, ktoré oleje môžete užívať, vyberte si už z hotových zmesí, ktoré na jednotlivé zdravotné problémy navrhli slovenskí lekári.

 

Sila esenciálnych olejov

Pri používaní esenciálnych olejov by sme mali brať na vedomie, že esenciálne oleje sú mnohonásobne silnejšie ako sušené alebo čerstvé formy rastlín. To znamená, že pri práci s nimi znamená málo naozaj veľa. Jedna až dve kvapky oleja sú často úplne dostačujúce a v tomto prípade platí, že menej je viac.

S esenciálnymi olejmi je to presne ako s korením v kuchyni- v malom množstve výrazne pomôže, vo veľkom jedlo znehodnotí.

Jedna kvapka mätového oleja v sebe nesie silu 28 šálok mätového čaju.

 

Keďže sú esenciálne oleje veľmi silné, mohli by niektoré z nich pri priamej aplikácií na pokožku spôsobiť podráždenie. Preto je veľmi dôležité, aby sme olej pred aplikáciou na pokožku zriedili s nosným olejom. Môžeme použiť napríklad olej mandľový, jojobový alebo kokosový.

 

Zdravotné účinky esenciálnych olejov

oregano Esenciálne oleje sú skutočným darom pre zlepšenie fyzického a duševného zdravia. Ak máte zlú náladu, môžete siahnuť po olejoch, ktoré vyrovnávajú hladinu kortizolu a hormónov a tým znižujú pocity nepokoja. Niektoré esenciálne oleje majú schopnosť podporiť trávenie, zvýšiť hladinu energie a zrýchliť metabolizmus.

Antibakteriálne oleje podporujú zdravie tým, že bojujú proti infekciám a pomáhajú pri hojení. Napríklad oreganový olej ja označovaný ako najsilnejšie prírodné antibiotikum. Využíva sa nielen pri liečbe prechladnutí, zápalov dutín či angíny, ale je vysoko účinný aj pri mykózach a gynekologických zápaloch. Niektoré esenciálne oleje majú aj schopnosť spomaľovať starnutie a vyživovať pokožku a vlasy.

 

Ako vybrať najkvalitnejšie esenciálne oleje?

Ak sa chystáte kupovať esenciálne oleje, najdôležitejšia vec, na ktorú by ste mali dbať je kvalita výrobku. Najlepšie esenciálne oleje sú 100% rastlinného pôvod, bez vedľajších pridaných zložiek. Predaj esenciálnych olejov dnes bohužiaľ nie je veľmi kontrolovaný a je možné nájsť na trhu veľa výrobkov, ktoré nie sú tým, čím by mali byť. Mnohokrát môžu obsahovať látku, ktorá nie je uvedená na etikete. Pri výbere olejov by sme si mali dávať pozor, aby boli vysoko kvalitné a čisté

Kvalita esenciálnych olejov na trhu sa výrazne líši. čisté, 100% prírodné oleje majú vysokú cenu. Ak siahate po olejoch, ktorých cena je 3-5 €, myslite na to, že nesiahate po tom najlepšom, čo príroda v tejto forme ponúka a tieto "ole" sú vhodné len ako vonná prísada do aromalámp. Určite ich nenanášajte na pokožku, ani neužívajte vnútorne. Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je možné len vtedy, ak je olej označený ako výživový doplnok, vtedy máte istotu, že jeho predaj prešiel registráciu a schvaľovaním príslušných úradov.

 

eukalyptus esencialny olej Tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť pri nakupovaní kvalitných esenciálnych olejov:

Skontrolujte etiketu

Na etikete by mal byť uvedený latinský názov rastliny, z ktorej olej pochádza. Pri olejoch, ktoré sú určené na terapeutické účely je potrebné uvádzať aj časť rastliny, z ktorej sú oleje získavané-najčastejšie sa oleje získavajú z kvetu, púčiku, koreňa, semena alebo bylinnej časti. Samozrejmosťou pro kvalitných olejoch sú informácie o čistote alebo pridaných zložkách a informácie o krajine, v ktorej bola rastlina pestovaná.

Uvažujte nad spoločnosťou

Ak sa chystáte vyberať esenciálne oleje, vopred si overte značku a radšej si kúpte kvalitný bio esenciálny olej. Najlepšie esenciálne oleje zvyčajne predávajú známe aromaterapeutické spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia už niekoľko rokov, alebo siahnite priamo po osvedčných esenciálnych olejoch od slovenskej značky BENEDICTUS.

Vyhýbajte sa vonným olejom

Vonné oleje sa vyrábajú z esenciálnych olejov v kombinácií s chemikáliami. Nie sú vhodné na aromaterapiu. Hľadajte fľaštičky, ktoré obsahujú esenciálny olej v jeho najčistejšej forme.

 

Riedenie esenciálnych olejov

Ak chcete používať esenciálne oleje lokálne, odporúčame vám vopred ich zriediť s nosným olejom. Sú veľmi silné a bez nosného oleja by ste mohli dostať alergickú reakciu. Medzi nosné oleje patria napríklad kokosový, olivový, mandľový a slnečnicový olej. Najlepšie nosné oleje sú lisované za studena a odporúčame vám použiť taký, ktorý je špeciálne vytvorený na aromaterapeutické použitie. Alternatívne môžete použiť ako nosič aj gél z aloe vera.

 

Najpoužívanejšie esenciálne oleje a ich využitie 

 

Levanduľový esenciálny olej  (oleum lavandulae)

Levanduľa má veľmi upokojujúcu vôňu a jej extrakt je vhodný na relaxáciu, upokojenie pokožky a zmiernenie stresu. Niektorí ľudia môžu byť na tento olej alergický, preto si dávajte pri používaní pozor.

Zdravotné výhody levanduľového oleja

  • Vytvára pocit pokoja a bojuje proti nervovému napätiu
  • Čistí a upokojuje drobné podráždenia pokožky
  • Úrychluje proces hojenia a zmierňuje bolesti
  • Zlepšuje trávenie

Ako levandulový olej používať?

Tento esenciálny olej môžeme bezpečne aplikovať priamo na pokožku aj bez riedenia s nosným olejom. Ak máte problémy so spánkom, pridajte zopár kvapiek do difuzéra predtým, ako pôjdete spať.

 

levandula

Kadidlovníkový esenciálny olej (oleum olibani)

Kadidlový esenciálny olej je známy od staroveku a získava sa zo živice stromu Boswellia. Tento olej dokáže ľahko a rýchlo zahnať únavu. Použite ho, keď sa potrebujete trochu uzemniť a nájsť balans vo svojom živote.

boswellia kadidlovnik zivicaZdravotné výhody kadidlovníkového oleja

  • Vyživuje pokožku a napomáha jej zdravému vzhľadu
  • Podporuje pocit pokoja a vytvára pocit pohody
  • Posilňuje imunitný systém
  • Ničí baktérie
  • Pomáha pri hojení pokožky
  • Zlepšuje pamäť
  • Pomáha pri trávení
  • Podporuje zdravý spánok

 

Ako kadidlovníkový olej používať?

Zriedený olej môžeme aplikovať priamo na pokožku tváre pred spaním, aby sme ju udržali zdravú a predchádzali vráskam. Alebo ho môžeme aplikovať na bradavice, materské znamienka a iné kožné výrastky. Ak sa cítite prejedený, pričuchnite si k oleju, aby ste podporili trávenie. Na podporu spánku môžete nakvapkať pred spaním pár kvapiek do difuzéra a umiestniť ho do spálne.

 

 

Esenciálny olej z mäty piepornej (oleum menthae piperitae)

Toto je jeden z najkrajšie voňajúcich olejov. Vôňu mäty miluje takmer každý a zároveň táto bylinka prináša množstvo zdravotných výhod.

matový lístokZdravotné výhody mätového oleja

  • Zmierňuje bolesti hlavy
  • Zmierňuje tráviace problémy (plynatosť, pálenie záhy)
  • Znižuje pocity stresu a úzkosti
  • Ničí baktérie v ústach a osviežuje dych
  • Ochladzuje a osviežuje
  • Odstraňuje podráždenie a začervenanie pokožky

Ako mätový olej používať?

Mätový esenciálny olej môžeme používať ako prírodnú ústnu vodu tak, že pridáme kvapku do pohára vody a prepláchneme si touto tekutinou ústa. Môžeme ho aj zmiešať s nosným olejom a vmasírovať ho do boľavých svalov po fyzickej námahe na uvoľnenie.

 

Citrónový esenciálny olej (oleum citri)

Tento esenciálny olej je vhodný na pochmúrne dni, pretože má veselú vôňu. Dodá vám energiu, radosť a povzbudenie do dňa.

Zdravotné výhody citrónového oleja 

  • Podporuje trávenie
  • Zmierňuje bolesť
  • Podporuje hojenie pokožky
  • Podporuje imunitný systém
  • Zvyšuje energiu

Iné výhody

  • Osviežuje vzduch
  • Ničí baktérie v kuchyni a kúpeľni

Ako citrónový olej používať?

Pridáme do vody niekoľko kvapiek citrónového esenciálneho oleja a bieleho octu. Všetko spolu zmiešame v sklenenej fľaši a môžeme používať ako dezinfekčný prostriedok na kuchynské linky a povrchy v kúpeľni. Na liečebné účinky ho môžeme zriediť s olivovým olejom a aplikovať priamo na pokožku (po použití sa vyhýbajte slnku). Na posilnenie imunity pridáme kvapku oleja do pohára vody.

 

Eukalyptový esenciálny olej (oleum eucalypti)

Vôňa eukalyptu je liečivá, jemne mätová s nádychom borovice a sladkej vône. Tento esenciálny olej slúži perfektne ako prírodný repelent.

eukalyptovy olej

Zdravotné výhody

  • Uvoľňuje upchatý nos
  • Povzbudzuje myseľ a telo
  • Znižuje horúčku
  • Odstraňuje bolesti hlavy

Iné výhody

  • Odpudzuje hmyz
  • Má antibakteriálne účinky

Ako eukalyptový olej používať?

Keď začíname pociťovať prvé príznaky prechladnutia, kvapneme niekoľko kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja do difuzéra a vdychujeme, aby sme tým bojovali proti preťaženiu dutín. Môžeme ho dokonca aj pridať do hrnca s horúcou vodou, položiť si uterák na hlavu a vdychovať paru. Ak máme unavené svaly po fyzickej námahe, môžeme tento olej zriediť s nosným olejom a vmasírovať ho do svalov.

  

 Tea Tree esenciálny olej (oleum malaleuca alternifolia)

Tento olej má silnú, ale liečivú arómu. Pravdepodobne ho poznáte, no nie každý pozná aj všetky jeho výhody.

tea tree cajovnikovy listZdravotné výhody

  • Znižuje tvorbu lupín
  • Pomáha pri liečbe plesňových infekcií nôh
  • Pomáha pri zápachu z úst
  • Lieči kašeľ

Iné výhody

  • Lieči akné
  • Odpudzuje hmyz

Ako čajovníkový olej používať?

Olej môžeme aplikovať priamo na drobné rany, škrabance a akné. Zabijeme tým choroboplodné zárodky a podporíme zdravé hojenie. Môžeme pridať kvapku do pohára vody a tekutinu kloktať na zmiernenie kašľa. Pri plesňových infekciách nôh olej riedime s nosným olejom a aplikujeme lokálne na postihnuté miesto.

  

 

Esenciálny olej z rímskeho harmančeka  (oleum chamaemelum nobile, príp. tiež anthemis nobilis)

harmančekOlej z rímskeho harmančeka so sladkou, kvetinovou vôňou vám bude pripomínať jarnú vôňu rozkvitnutých stromov. Je potrebné odlišovať ho od harmančeka nemeckého (Matricaria recutita), ten je vďaka protizápalovým účinkom vhodný skôr pre dospelých na úľavu pri fyzických problémoch vo forme masážnych olejov. Pokiaľ je olej nazvaný len "harmančekový", rímsky a nemecký harmančekový olej od seba rozlíšite veľmi ľahko- olej z nemeckého harmančeka je vďaka prítomnosti chamazulénu intenzívne modrý.

Esenciálny olej z rímskeho harmančeka sa radí medzi účinné, a pritom bezpečné oleje pre deti. Upokojí detskú psychiku a uľaví od boľavého bruška.

 

Zdravotné výhody

  • Podpora relaxácie a navodenie spánku
  • Zlepšuje náladu a zmierňuje depresiu
  • Bojuje proti baktériám
  • Upokojuje tráviaci systém
  • Podporuje mladistvý vzhľad pokožky a vlasov
  •  

Ako harmančekový olej používať?

Pridáme pár kvapiek do difuzéra a umiestnime ho do spálne pre upokojenie a podporenie relaxácie. Pri tráviacich problémoch môžeme pridať kvapku do čaju alebo ho aplikovať lokálne na brucho.

 

 

Rozmarínový esenciálny olej (oleum rosmarini)

Tento olej má výraznú bylinnú vôňu. Ak sa vám vôňa nepáči, skúste ho zmiešať s mätovým alebo citrusovým olejom.

rozmarin Zdravotné výhody rozmarínového oleja 

  • Posilňuje pamäť
  • Podporuje duševnú vyrovnanosť
  • Znižuje problémy s upchatými dutinami
  • Upokojuje bolesti hlavy
  • Zmierňuje bolesti svalov
  • Lieči kožné problémy
  • Pomáha pri trávení

 

Ako rozmarínový olej používať?

Esenciálny olej zriedime s nosným olejom a aplikujeme na chodidlá alebo brucho pre podporu trávenia. V takejto podobe ho môžeme naniesť aj na boľavé svaly. Ak chceme v miestnosti vytvoriť pocit pokoja, znížiť napätie a únavu, kvapneme pár kvapiek do difuzéra.

 

Esenciálny olej z pomaranča (oleum citri aurantii)

Toto je veľmi obľúbený a cenovo dostupný esenciálny olej. Keď otvoríte fľaštičku, pripomenie vám to sladkú vôňu pomaranča, ktorá prevonia celú miestnosť.

Zdravotné výhody pomarančového olejapomarancovy olej

  • Zlepšuje náladu a odstraňuje pocity úzkosti
  • Posilňuje imunitný systém
  • Prevencia infekcií

Iné výhody

  • Dezinfikuje domácnosť
  • Zmierňuje zápach

Ako pomarančový olej používať?

Pomocou esenciálneho oleja z pomaranča si môžeme vytvoriť prírodný osviežujúci sprej, dezinfekčný prostriedok alebo čistiaci prostriedok do kúpeľne. Stačí pridať niekoľko kvapiek pomarančového oleja do fľaše s rozprašovačom. Ak si chcete zlepšiť náladu, znížiť stres a zlepšiť prietok krvi, kvapnite pár kvapiek do difuzéra.

 

 

Ako si môžeme vyrobiť vanilkový "esenciálny olej" doma?vanilkovy olej

Nachystáme si čistú (najlepšie sterilizovanú) nádobu. Do nádoby nalejeme 0,2 litra nosného oleja, ktorý sme si zvolili. Môžeme použiť napríklad olej mandľový, jojobový alebo kokosový. Je dôležité, aby bol olej bez zápachu.

Rozrežeme si jeden vanilkový struk na polovicu a vyškrabeme jeho vnútro. Všetky vydlabané časti vložíme do oleja pripraveného v nádobe. Zvyšok vanilky tiež nakrájame a vložíme do oleja.

Nádobu uzavrieme a mierne ňou zatrasieme, aby sme sa uistili, že sú všetky časti vanilky ponorené v oleji. Položíme ju na slnečné miesto, kde ju necháme ležať 4-6 týždňov. Tento esenciálny olej môžeme nechať odstáť aj dlhšie, aby sa vôňa prehĺbila.

Nakoniec olej precedíme cez jemný filter (môžeme použiť gázu) do fliaš a môžeme používať.

Berte na vedomie, že nejde o skutočný esenciálny olej, ale o domácu alternatívu, ktorú môžeme nazvať skôr vonným olejom. Proces tvorby naozajstného esenciálneho oleja je o niečo zložitejší a je naň potrebné špeciálne vybavenie.

 

Načo si dávať pri používaní esenciálnych olejov pozor?

Esenciálne oleje majú množstvo výhod, ale napriek tomu by sme mali byť pri ich používaní opatrní. Tu je niekoľko rád pre bezpečné používanie.

 

Náhodné užitie

Každý, kto náhodne užije nevhodný esenciálny olej vnútorne alebo výrazne prevýši odporúčanú dávku povolených olejov by sa mal obrátiť na zdravotnú pomoc. Pri kontaktovaní zdravotníkov je potrebné mať pri sebe fľaštičku, aby ste im mohli podrobne opísať, aký olej ste vnútorne užili.

 

Vyhýbanie sa kontaktu s očami

Dávajte si pozor, aby esenciálne oleje neprišli do kontaktu s očami. Mohlo by to spôsobiť nepríjemné pálenie a niekedy dokonca poškodenie v danej oblasti. Ak sa vám olej náhodou dostane do očí, dôkladne ich vypláchnite vodou a následne kontaktuje svojho lekára.

 

Esenciálne oleje a zvieratá

Niektoré esenciálne oleje môžu byť nebezpečné pre domáce zvieratá, aj keď ich používate iba v difuzéri. Ak máte doma zvieratá, vopred si zistite, ktoré oleje je bezpečné používať v ich blízkosti.

 

Esenciálne oleje v tehotenstve

Ak sa chystáte používať esenciálne oleje v tehotenstve, odporúčame vám dôkladne si naštudovať, ktoré oleje sú pre vás bezpečné. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať lokálnej aplikácií nezriedených esenciálnych olejov. Použitie správnych kvalitných olejov v správnych dávkach však v tehotenstve problém nie je.

Esenciálne oleje sú darom prírody, ktorým si dokážeme výrazne skvalitniť život a prinavrátiť zdravie. Môžeme ich využívať ako liek, ako korenie, kozmetiku či čistiace prostriedky, Ich využitie je široké, a možnosti takmer nekonečné. Pre hĺbkovú oboznámenie sa s liečivou silou esenciálnych olejov odporúčam knihu Liečivá sila esenciálnych olejov, ktorú napísal Eric Zielinksi. Nájdete v nej množstvo rád, zaujímavých informácií a domácich návodov ako si s esenciálnymi olejmi zlepšiť život.

Prajeme vám príjemné chvíle strávené s voňavými silicami.

team lekárov BENEDICTUS