Prekonali COVID a stále u vás pretrvávajú problémy s dýchaním? Ľahko sa zadýchate a nevládzete s dychom už po pár krokoch, máte pocit, že sa udusíte a bojíte sa, že už to nikdy nebude lepšie?
Netreba podliehať panike. Vaše pľúca potrebujú čas. Jednoduchým, ale o to účinnejším cvičením ich opäť dostanete do pôvodnej formy, rozšírite kapacitou svojich pľúc a telo bude môcť byť opäť dostatočne dobre okysličené, pripravené na bežnú záťaž.
Výhodou cvičenia je jeho jednoduchosť a možnosť vykonávať ho kdekoľvek ste.
1) Postavte sa. Nadýchnite sa na maximálnu kapacitu pľúc. Krátko zadržte a s úplným výdychom vyslovujte hlásku "S", doslova syčte ako had. Snažte sa o úplný výdych, vyvarujte sa ale stavu, kedy sa už rozkašlete. Opakujte 5 krát za sebou.
2) Následne postupujte rovnako, ale s výdychom vyslovujte hlásku "Š". Opakujte 5 krát za sebou.
Toto cvičenie opakujte aspoň 5, ideálne 10 krát denne.
Také ľahké? Áno!
Hlbokým dýchaním si roztiahnete pľúca, otvárate aj pľúcne mechúriky, ktoré pri bežnom dýchaní nepoužívate. Vyslovovaním hlások "s" a "š" kladiete pľúcam pri výdychu jemný odpor, čo spätne otvára pľúcne mechúriky aj vo výdychu. Hlboké a uvedomelé dýchanie tiež upokojuje vašu myseľ, čo má značné pozitívne dôsledky na celkovú psychiku a tým aj na rekonvalescenciu.
Veľmi dôležité je neprestávať sa hýbať, aj za cenu, že sa zadýchate. Nezostávajte ležať. Pohyb je ideálnou rehabilitáciou, zadýchanie je v poriadku do tej miery, že ešte zvládnete pri pohybe povedať pár slov. Nechoďte však s dychom úplne na doraz.
Po ťažšom priebehu ochorenia je štandardná doba rekonvalescencie 3 mesiace, nemajte preto obavy ak sa po týždni nebudete cítiť úplne fit. Pohyb na čerstvom vzduchu, kvalitné živiny a vitamíny a pozitívne myslenie sú tou pravou rehabilitačnou terapiou po každom ochorení. Prajeme veľa zdravia.
Team lekárov BENEDICTUS