Všetky choroby sa začínajú v črevách

Všetky choroby sa začínajú v črevách>

Lenka Petríková výživová poradkyňa „Všetky choroby sa začínajú v črevách.“ Hippokrates.

Súhlasíte? Naša strava a stravovací režim vplýva nielen na našu hmotnosť a výzor, ale rovnako ovplyvňuje aj naše mentálne a fyzické zdravie. Dokážete sa stravovať zdravo, alebo lepšie povedané- správne pre Vás?

Táto úloha nemusí byť ľahká, každý sme špecifický a čo platí na kamarátku, nemusí platiť aj na mňa. Jedna kvalitná konzultácia s odborným výživovým poradcom môže nahradiť nekonečné návštevy kožnej, alergiologickej, gastroenterologickej či internej ambulancie. 

Jednou z kvalitných a vysoko profesionálnych výživových poradkyňa je aj Lenka Petríková, certifikovaný výživový poradca a certifikovaný couch na autoimunitný protokol, ktorej skúsené rady využívajú stále častejšie aj naši klienti.

S Lenkou a jej úspešným  "Výživou ku zdraviu" sme sa stretli vďaka našej spoločnej klientke, ktorá trpela na tráviace problémy a ktorej Lenka úspešne nastavovala stravovací režim v rámci eliminácie jej symptómov. 


Lenka, už niekoľko rokov sa venujete problematike trávenia a chorôb spojených s tráviacim systémom. Ako ste sa k tejto práci dostala?

Prvýkrát som sa začala venovať problematike trávenia ako úplný laik keď mala moja staršia dcéra 3 roky a mladšia rok. U staršej sme sa trápili s chronickým kašľom, oddŕhaním a problémami s dýchaním bez alergickej či inej príčiny. U mladšej dcéry boli problémom stále bolesti bruška a riedke stolice. Až v 3 rokoch sme sa vďaka alergiológovi dozvedeli o možnom tichom refluxe a intolerancií histamínu (HIT). Vtedy som sa vydala na cestu samoštúdia problémov s trávením. Aj keď som vtedy ešte vôbec netušila kam ma to privedie.

 

Odkiaľ ste čerpali všetky tieto odborné informácie?

Lenka Petríková výživová poradkyňaZačiatky boli ťažké. Začala som si študovať zahraničnú literatúru, rôzne zahraničné štúdie, príspevky a zaujímali ma príčiny vzniku refluxu a HIT, ale aj to ako riešiť symptómy bez medikamentóznej liečby. Časom som sa dostala k témam ako je mikrobiom, SIBO, autoimunitný protokol a celá táto problematika ma začala neskutočne fascinovať. Začala som pomáhať ľudom s podobnými problémami. Bezplatné poradenstvo mi však pri dvoch malých deťoch zaberalo až príliš veľa času.

Následne som si urobila kurz Výživy ľudí, kde som si ujasnila základné informácie z pohľadu celkovej výživy človeka. V podstate až tento niekoľkotýždňový kurz ma priviedol na cestu začať oficiálne pracovať v tom čo ma baví. Neskôr som sa odhodlala na kurz Autoimuntiné paleo (AIP) priamo u zakladateľky AIP S. Ballantyne, PhD. Absolvovala som ešte aj doplnkové kurzy Výživa detí, tehotných a dojčiacich žien a taktiež kurz Suplemetnácia, kde som sa naučila, ktoré vitamíny, minerály, probiotiká a doplnky výživy je vhodné užívať pri rôznych ochoreniach.  

 

Aktuálne sa výživovému poradenstvu venujete už ako profesionál. Kto sú Vaši klienti?

výživou ku zdraviuMomentálne pracujem hlavne s klientmi, ktorých trápia tráviace problémy. Symptómy však nemusia priamo súvisieť s tráviacim traktom ako takým – napr. hnačky, bolesť brucha a pod. Poruchy v tráviacom systéme sa môžu prejavovať ekzémom, potravinovými a peľovými alergiami, potravinovými intoleranciami, chronickým zahlienením, pocitom niečoho zaseknutého v hrdle alebo prejavmi histamínovej intolerancie...

Žiaľ, podobné problémy netrápia len dospelých, ale aj deti. Nadmerné užívanie liekov vrátane antibiotík, procesované potraviny s nadbytkom prídavných látok zaťažuje naše zdravie a to hlavne trávenie. Telo začne časom trpieť na nedostatok základných živín, dochádza k malnutrícii, premnoženiu patogénnej mikroflóry v črevách alebo k tzv. prepustnému črevu prejavujúcemu sa rôznymi alergiami a intoleranciami. Ako sa ale zdravotných problémov, ktoré niektorým ľuďom znepríjemňujú život do takej miery, že nemôžu normálne fungovať zbaviť?

 

Keď cítim, že mám problém, môže sa rovno obrátiť na Vás, alebo musím najskôr navštíviť odborného lekára?

V prvom rade je potrebné navštíviť lekára. Áno, len odborný lekár môže objektívne zhodnotiť aktuálny stav, urobiť potrebnú diagnostiku na možnú prítomnosť rôznych baktérií a vírusov, prípadne testy na potravinové alergie a intolerancie, ktoré môžu stav zhoršovať. Taktiež je potrebné vylúčiť závažnejšie ochorenia. Akonáhle dôjde k diagnostike, tak prechádzame k úprave stravovania vedúceho k eliminácií symptómov. Okrem stravovania je potrebné v drvivej väčšine prípadov prejsť aj k úprave celkového životného štýlu, hlavne čo sa týka pohybu, spánku a práce so stresom.

 

Zmeníme stravovacie návyky, viac sa budeme hýbať- čo ešte môžeme urobiť pre celkové zlepšenie zdravotného stavu? 

oreganoK správnemu nastoleniu rovnováhy v tele mi do veľkej miery pomáhajú okrem stravy aj doplnky výživy. Častejšie a častejšie sa stretávam s tým, že ľudia užívajú nadmerné množstvo doplnkov, prípadne ich nesprávne kombinujú. Takéto užívanie doplnkov je pre telo nevyužiteľné, prípadne môže aj uškodiť. Hovoríme o tzv. synergetickom efekte alebo naopak, o antagonickom pôsobení rôznych vitamínov, minerálov a pod.  

V rámci eliminácie symptómov tráviacich problémov som začala odporúčať klientom oreganový olej. Výsledky sa u niektorých klientov dostavili ihneď, u iných to chcelo viacej času – v závislosti od problému, ktorý sme riešili.

V tom prípade, že klientom odporúčam nejaký výživový doplnok, tak je pre mňa v prvom rade dôležité vedieť, kto daný produkt vyrába, ako ho vyrába a z akých surovín. Taktiež sa zameriavam na komplexné zloženie výrobku. Prídavné látky v doplnkoch môžu totiž stav (hlavne u ľudí trpiacich na tráviace problémy) zhoršiť. V tomto ohľade je oreganový olej od firmy Benedictus pre mňa produkt č. 1 na našom trhu. Osoben v ňom vidím 2 konkurenčné výhody, ktoré ho robia tým Naj na trhu:

1) Oreganový olej od firmy Benedictus je:100% prírodný oreganový olej

  • 100% prírodný,
  • bez prídavných látok a
  • vyrobený na Slovensku

2 Neobsahuje:

  • alkohol,
  • cukor 
  • konzervačné látky

Okrem toho je vyrábaný z divorastúcich byliniek, ktoré majú najvyššiu terapeutickú hodnotu.  Riedený je v hroznovom oleji, ktorý je sám o sebe známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami. 

Oreganový olej využívam hlave u klientov, ktorým bol potvrdený:

  • žalúdočný reflux,
  • SIBO (Syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve),
  • IBS (Syndróm dráždivého čreva),
  • premnožené kvasinky,
  • potravinové intolerancie, vrátane histamínovej.

Oreganový olej na základe výskumov, ale aj mojich skúseností redukuje:

  • premnoženú patogénnu mikroflóru v trávení,
  • zlepšuje trávenie,
  • znižuje HDL (zlý) cholesterol,
  • bojuje s kvasinkami.

Oreganový olej odporúčam dávkovať postupne. Začnite kľudne aj s 1 kvapkou a dávku postupne navyšujte.

 Lenka Petríková banner

Za rozhovor a odborné rady ďakujeme Lenke Petríkovej, certifikovanej výživovej poradkyni a certifikovanej couch-ke na autoimunitný protokol.

-red-